Skupinka piatich rodičov postáva opierajúc sa o múrik na okraji ihriska. Rodičia spolu debatujú a popritom sledujú hru svojich detí.

Deti sa hrajú, pobehujú sem i tam, kade-tade vylezú, potom sa pohojdajú, pošmýkajú a zas niekam utekajú. Občas vyhadzujú piesok ponad seba a občas sa hrajú s kamienkami. Ich džavot sa šíri do blízkeho okolia a párkrát ho preruší krik niektorého rodiča.

Nie, nie je to veselá rodičovská nálada, ktorá nabrala na intenzite. Rodičia stojaci pár metrov od detí, sledujú dianie na ihrisku a kričia na svoje deti. Niekedy sú to príkazy „Kubo, postav sa!“, „Juro, choď od neho preč!“, inokedy zas zákazy „Nehádžte ten piesok!“, „Nebite sa!“, veľakrát i výčitky  s posudzovaním a hodnotením  „Neviete sa pekne hojdať?“,  „Neviete sa hrať normálne?“

Ani jeden z kričiacich rodičov nepríde k dieťaťu bližšie,

ani jeden rodič z tejto skupinky  sa nezníži na úroveň očí dieťaťa,

ani jeden z týchto rodičov  nevysvetľuje a neobjasňuje, prečo tak kričí.

V priamom prenose bolo vidieť, že výchova z diaľky nie je účinná. Ani to kričanie nemalo zmysel. Rodičia sa snažili kričať tak, aby ich bolo počuť. Všetci okolo to počuli, len deti nie. Tie sú už možno aj z domu naučené na krik a v tomto priestore si z toho nič nerobili.

Rodičia mali aspoň o čom hovoriť. Sťažovali sa na vlastné deti, ako ich nepočúvajú a neposlúchajú.

Tak teda milí rodičia, ak chceme, aby nás deti počuli, tak je potrebné:

  • priblížiť sa. A to doslova fyzicky. Ideme teda bližšie k deťom a ideálne je, ak sa aj naladíme aj na ich výšku, aby nemuseli na nás hľadieť s natiahnutým krkom.
  • nadviazať očný kontakt. Keď budeme kričať na dieťa, ktoré je otočené ku nám chrbtom, naše slová sa odrazia od jeho chrbta a neprejdú do jeho vnútra.
  • overiť si, ako rozumejú našim slovám. Vhodné je pýtať sa detí, aby nám zopakovali, čo sme povedali alebo čo to znamená, keď sme povedali, že ….Niekedy týmto spôsobom zistíme, že dieťa naše slová pochopilo inak a tak mu musíme zopakovať  to, čo sme povedali.

Skúste to. Odmenou pre vás bude to, že o pár rokov nebudú deti kričať po vás.